Deep Brain Stimulation and Spinal Cord Stimulation Cadaver and Programming Course

25 APRIL, SATURDAY

DBS & SCS Hands on Cadaver Course

08:00 - 09:00 Presentations      
08:00 - 08:10 Anatomy and MRG for DBS   Vanessa Holanda  
08:10 - 08:20 Frame installation   Andrey Sitnikov  
08:20 - 08:30 Targeting STN   Kim Burchiel  
08:30 - 08:40 Targeting Gpi   Kelly Foote  
08:40 - 08:50 Targeting Vim and PSA   Patrick Blomstedt  
08:50 - 09:00 Surgery / Tips and tricks   Kelly Foote  
         
09:00 - 12:30 Hands On      
09:00 - 10:00 Frame installation on cadaver CRW Kelly Foote Station - 1
    Leksel Patrick Blomstedt Station - 2
    CRW Andrey Sitnikov Station - 3
10:00 - 11:30 Fusion and Targeting on software Gpi Kelly Foote Station - 1
    Vim and PSA Patrick Blomstedt Station - 2
    STN Andrey Sitnikov Station - 3
11:30 - 12:30 Surgery on cadaver      
      Kelly Foote Station - 1
      Patrick Blomstedt Station - 2
      Andrey Sitnikov Station - 3
12:30 - 14:00 Lunch      
14:00 - 14:40 Presentations RF and SCS      
14:00 - 14:10 Patient selection / tips and tricks   Suleyman Ozyalcin  
14:10 - 14:20 Percutaneous approach for SCS   Mert Akbaş  
14:20 - 14:30 Approach for RF for TN   Kim Burchiel  
14:30 - 14:40 DRG overwiew   Ahmed Raslan  
14:40 - 17:40 Hands On      
14:40 - 15:40 Percutaneous approach on cadaver   Kim Burchiel Station - 1
      Ahmed Raslan Station - 2
      Suleyman Ozyalcin Station - 3
15:40 - 16:40 DRG and RF on cadaver    Kim Burchiel Station - 1
      Ahmed Raslan Station - 2
      Suleyman Ozyalcin Station - 3
16:40 - 17:40 Surgical Approach on cadaver   Aly Ibrahim Station - 1
      Atilla Yilmaz Station - 2
      Ferhat Harman Station - 3
         

DBS & SCS Hands on Programming Course

 
08:00 - 08:45 Electricity & Programming overview for SCS      
08:00 - 08:15 Fundamentals of SCS Programming Süleyman Özyalçın    
08:15 - 08:30 Programming for pain Mert Akbaş    
08:30 - 08:45 Programming for other indications Süleyman Özyalçın    
08:45 - 12:30 SCS Programming Hands On       
08:45 - 10:30 Fundamentals of SCS Programming      
  Süleyman Özyalçın St. 1    
  Mert Akbaş St. 2    
10:30 - 11:30 Programming for specific diseases      
  Süleyman Özyalçın Pain St. 1  
  Mert Akbaş Vascular St. 2  
11:30 - 12:30 Programming Practice by Technicians      
    St. 1    
    St. 2    
12:30 - 14:00 Lunch      
14:00 - 15:00 Electricity & Programming overview for DBS      
14:00 - 14:10 Fundamentals of Electricity Jawad A. Bajwa    
14:10 - 14:20 Fundamentals of DBS Programming Stefan Jun Groiss     
14:20 - 14:30 Programming on Dystonia Stefan Jun Groiss     
14:30 - 14:45 Programming on Parkinson Cenk Akbostancı    
14:45 - 15:00 Programming on Tremor Dilek İnce Günal    
15:00 - 17:00 DBS Programming Hands On       
15:00 - 16:00 Fundamentals of DBS Programming      
  Dilek İnce Günal St. 1    
  Cenk Akbostancı St. 2    
16:00 - 17:00 Programming for specific diseases      
  Stefan Jun Groiss  Dystonia St. 1  
  Cenk Akbostancı Parkinson St. 2  
  Dilek İnce Günal Tremor St. 3  
17:00 - 17:40 Programming Practice by Technicians